Telewizja satelitarna w komórce!

Autor: Adrian Siwek 2009-02-18 15:08

Pozytywnym wynikiem zakończyły się przeprowadzone we Włoszech testy odbioru telewizji satelitarnej za pomocą telefonów komórkowych. Mobilna telewizja satelitarna DVB-SH to odmiana technologii telewizji mobilnej DVB-H, której testy od pewnego czasu są prowadzone w Polsce, ale wdrożenie wciąż się odwleka (wedle pierwotnych planów telewizja mobilna powinna działać w kraju już od początku roku).

Testy telewizji satelitarnej przeprowadzone zostały przez włoską telewizję RAI oraz tamtejszego operatora 3 Italia. Obszarem eksperymentu było miasto Turyn. Stwierdzono dobrą jakość odbioru sygnału telewizyjnego zarówno w pojazdach, jak i we wnętrzach budynków – w terenie wysoce zurbanizowany. Dobry odbiór zapewniło połączenie mocy nadajników satelitarnych z infrastrukturą komórkową sieci 3 Italia oraz nadajnikami naziemnymi telewizji RAI. Wyposażenie nadawcze DVB-SH oraz integrację sieci i niezbędną pomoc techniczną dostarczył Alcatel-Lucent.

Druga faza prób rozpocznie się w marcu po umieszczeniu na orbicie satelity Eutelsat W2A. Podobnie jak podczas zakończonych prób odbioru telewizji użyte zostaną komercyjnie dostępne odbiorniki.