Sharkoon Rebel9 Value - obudowa dla Kowalskiego

Autor: Piotr Janczar 2007-12-14 16:18

Wprowadzenie

Kiedy ten kurier wreszcie przyjedzie? Już nie mogłem się doczekać bliskiego spotkania z tą obudową. „Buda z klasą” (tak nazwał ją mój kolega po obejrzeniu zdjęć na Cooling.pl.). Widać, że producenci przestali stawiać na prostotę, a wzięli się za produkcję obudów ładnie prezentujących się oraz dostępnych dla zwykłego ‘Kowalskiego’. Oto przed nami dziś, obudowa firmy Sharkoon o nazwie Rebel9.

Wygląd: Opakowanie nie jest zbyt wytrawne i nie przypadło mi do gustu, czarnobiałe, nic nadzwyczajnego, nawet odkurzacz byłby ładniej wyeksponowany na boxie, ale czy pudełko jest miernikiem wyglądu produktu? Nie! Może nie jest ono i ładne ale zostały nadrukowane na nim najważniejsze informacje: opis obudowy, począwszy od ilości zatok 5,25’’ poprzez specyfikację wentylatorów, a na ilości portów USB kończąc. Sharkoon niechętnie chciał ujrzeć światło dziennie, ale przy pomocy siostry udało się wyciągnąć te 8 kg żywej stali na świat!

Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

Rebel9 nie należy do najlżejszych obudów, ale przecież waga musi odzwierciedlać się w jakości wykonania. Postanowiłem obejrzeć go dokładniej. Jest to obudowa MIDI Tower (wymiary: 43,5 x 20 x 48,6 cm (wys. x szer. X dług.) zgodna z powszechnie obowiązującym standardem ATX. Ściany boczne przykręcane są „szybkimi” śrubkami, czyli takimi, które nie wymagają używania śrubokrętu. Lewa burta posiada uchwyt pomagający ją zdjąć. Uważam, że rozwiązanie takie jest strzałem w dziesiątkę, ale jak zawsze znajdą się i wady. Uchwyt jest plastikowy i po jakimś czasie użytkowania może się po prostu połamać.

Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

Ogromny 250 – cio milimetrowy cooler w rzeczywistości wygląda na jeszcze większy niż wskazują na to zdjęcia. Siatka oraz obwódka wokół wentylatora idealnie komponują się z resztą obudowy, nadając jej masywności.

Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

Druga strona wentylatora, prezentuje się już trochę gorzej – plastik, z którego został wykonany nie wygląda na tworzywo wysokiej jakości – cienkie łopatki dają się wyginać bez zbytniego wysiłku. Za to dźwięk wytwarzany przez niego ma wysoką jakość... a właściwie głośność.

Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

Wszystko wykonane z największą starannością, siatka z przodu świetnie współgra z resztą obudowy, ale przydałaby się jakaś zaślepka na napędy optyczne… (u mnie ten problem był tym większy, że mam DVD w wersji Silver – nie prezentowało się to zbyt ładnie).

Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

Przedni panel, na którym znajdują się – 4 porty USB 2.0 oraz wejście i wyjście audio został usytuowany pionowo (ciekawie to wygląda, ale... mimo wszystko przydałaby się jakaś klapka ukrywająca to).

Zajrzyjmy pod spód. Tu niestety Sharkoon się nie popisał – plastikowe stopki. Spójrzmy do środka... Wewnątrz żadnych zadziorów – juz nie zahaczysz się swetrem. Kilkanaście dziur na kołki pod motherboard pozwalają na zainstalowanie nawet najbardziej niestandardowej płyty głównej. Z tyłu obudowy jest też miejsce na dodatkowy wentylator 120 mm, bądź dwa 80 mm (do ich instalacji dodano gumowe kołeczki pozwalające na wyciszenie drgań coolerów).

Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

W zatoce 5,25 znajdował się wentylator 120 mm i "tajemnicze" pudełeczko. Przyjrzyjmy mu się bliżej...

Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

W jego wnętrzu znajdowały się wszystkie niezbędne śrubki, kołki i cztery przejściówki 5,25’’ > 3,5’’.

Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

Dane techniczne:

 • Wymiary: 43,5(wys.) x 20(szer.) x 48,6(dł.) cm -Waga: 8kg -Materiał: stal -Obsługiwane standardy: ATX -Kolor: czarny -Zatoki: -8 x 5.25" -1x 5,25"/3,5" (zew.) -możliwość instalacji 4 HDD
 • Wentylacja: -Front wykonany z siatki -1 x ogromny wentylator 250 mm z boku (głośność ok. 25 dBa) -1 x wentylator 120 mm z przodu (w zestawie świecący na niebiesko)(głośność ok. 25 dBa) - mocowany na kołkach gumowych (1 - komplet dołączany jest do obudowy) -1 x wentylator 120 mm z tyłu (opcjonalny) zamiennie z 2x80mm z tył (opcjonalny)
 • Porty wyprowadzone na górę obudowy: -4 x USB 2.0 -Mic In i Audio Out
 • Zasilacz: brak

  Po dokładnych oględzinach przeszedłem do instalacji podzespołów z mojego komputera. Przyniosłem akwarium (tak, trzymam komputer w akwarium) i przystąpiłem do pracy. Hmmm... zacznijmy od motherboardu. Wkładam go do obudowy i... coś tu nie pasuje! Przyglądam się bliżej i okazuje się ze zaślepka od standardowych wyjść płyty głównej nie pasuje do mojego sprzętu. I co teraz zrobić? Naprawdę zdenerwowany zajrzałem na tył budy. Jest! Konstruktorzy z Sharkoona pomyśleli i zainstalowali tą zaślepkę na śrubkach. Po jej odkręceniu wszystko poszło gładko. Ok. 30 minut kombinacji i wszystko było zainstalowane w środku. No to odpalamy! Dookoła cisza, tylko komputer chodzi. I to niezbyt cicho... (poziom natężenia hałasu według producenta to 25dBa) Prawdziwym maniakom ciszy to się nie spodoba... Ale ja nie widzę problemu. Po korzystaniu z komputera, w którym były zainstalowane 3 coolery 92, jeden 120 i jeden 80 mm (ten ostatni to LightWriter - straszny hałas robił...) stwierdziłem ze to i tak cicho... OK. No to gasimy światło.

  Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

  Podświetlany wentylator 120 mm znajdujący się z przodu stwarzał bardzo ładną poświatę rozświetlającą siatkę z przodu. Według mnie, wentylator 250 mm też powinien posiadać podświetlenie, no ale cóż - nie jestem designerem Sharkonna. Po około 3 dniach nie wyłączania komputera, grania w NFS: MW, słuchania muzyki i surfowania po Internecie postanowiłem sprawdzić temperatury. Już od początku przeczuwałem ze będą niskie - kiedy siedziałem przy komputerze było mi po prostu zimno! Jak się okazało, temp. na procesorze spadła o około 15, a na RAMie o 20 stopni Celsjusza... Jedynym mankamentem ciągłej pracy komputera były jakieś „farfocle” gromadzące się na siatce, przed wentylatorem 120 mm. Na koniec wspomnę jeszcze o cenie tej obudowy. Jedyne 250 zł! Jest to bardzo niska cena biorąc pod uwagę jej wykonanie. A teraz podsumujmy wszystkie zalety i wady: Zalety:

 • filtry przeciw kurzowe zainstalowane w przedniej siatce
 • nowoczesny design
 • niska cena
 • dostosowana do wielu rodzajów płyt głównych
 • świetna cyrkulacja powietrza
 • uchwyt do otwierania lewej burty
 • aż 9 wejść 5,25
 • gumowe kołki wyciszające cooler (niby taki drobiazg, ale cieszy :P)
 • wszystkie niezbędne dodatki w zestawie Wady:
 • brak filtru przeciw kurzowego na siatce wentylatora 250 mm
 • plastikowe stopki
 • brak zaślepki na porty USB na froncie
 • brak zaślepki na napęd optyczny
 • odciski palców „lubią” zostawać na niej
 • „farfocle” gromadzące się przed przednią siatką
 • głośne wentylatory
 • brak podświetlenia bocznego wentylatora Nie ma co tu dużo się rozpisywać - obudowa Rebel9 w wersji Value jest naprawdę dobrą obudową. Gdyby nie kilka niedociągnięć (plastikowe stopki, przedni panel USB bez zaślepki, etc.) byłaby to "obudowa doskonała". Mimo to bardzo chętnie ją testowałem i nie ukrywam, że gdyby nie brak funduszy, to ta obudowa zostałaby u mnie.

  Ocena:
  Rebel9, Sharkoon, Obudowy, Modding

  Za wypożyczenie obudowy do testów dziękujemy firmie Cooling.pl
  <object data="http://www.hard-pc.pl/images/134x48.swf" type="application/x-shockwave-flash" id="Object1" height="48" width="134"> </object>
  Strony: 1 -