Bo procesor był za gorący - test coolerów! cz. 3

Autor: Maciej Niepiekło 2009-01-16 00:08

Xigmatek

Xigmatek to kolejny debiutant w dzisiejszym zestawieniu, choć co prawda nie jest pierwszy. Standardowo na początek postanowiłem odwiedzić stronę internetową firmy i pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, strona bardzo zrobiona, ładna i czytelna. Po zajrzeniu do działu "About us" w pierwszym zdaniu możemy się dowiedzieć, że firma została założona w 2005 roku i naturalnie, że jest liderem w dziedzinie chłodzenia komputerowego. Tak, każda firma jest liderem w swojej branży, ale czy w ich kwestii to się srawdzi?

HDT-SD964

Nazwa tego coolera tak na prawdę nie mówi nic. Jedyne co jest łatwo zapamiętać to HDT, czyli Heatpipe Direct Touch, co znaczy: bezpośredni dotyk ciepłowodów, ale chłodzeń z tej serii jest kilka a pozostałe cyferki ni jak z czymkolwiek się nie skojarzą. Ale w zasadzie co mamy rozumieć prez to HDT? Otóż jest to technika, stosowana już też przez inne firmy zajmujące się produkcją coolerów, np. Pentagram czy OCZ, a mianowicie chodzi o to, że Heatpipe'y nie przechodzą w całości przez podstawkę, tylko bezpośrednio stykają się z IHS procesora. Z resztą, zobaczycie to na zdjęciu.

 

Cooler przychodzi do nas w kartonowym pudełku, z niewielką szybką przez które widać jedynie białą... matę? gąbkę? Jak się póżniej okazało, ktoś to źle zapakował i przez okno powinno być widać wentylator. Oprócz okna na froncie, możemy odczytać rozwinięcie skrótu właśnie HDT, oraz kilka podstawowych cech chłodzenia, m.in.: - gumowy, antywibracyjny design (zapewne chodzi o gumowe kołki do montażu wentylatora) - cztery ciepłowody w kształcie U - wysokiej wydajności wentylator Z tyłu znajdziemy bardzo obszerną specyfikację, którą tradycyjnie przedstawię na końcu. Z boku za to mamy dokładne zdjęcie wspomnianej wcześniej technologii HDT oraz gumowych kołków.

Po wyjęciu zawartości z pudełka miałem wrażenie małego Deja Vu. Całość bardzo przypomina testowaną u nas wcześniej Vendettę. Była zapakowana niemal identycznie i dodatkowo również jej heatpipe'y bezpośrednio dotykały procesora. Mało tego, wentylator także był montowany przy pomocy gumowych kołeczków. Czyżby mała powtórka z rozrywki pod inną nazwą?

 

Radiator to nic innego jak sześcienna bryła z wystającymi nieco ciepłowodami, czyli nic nadzwyczajnego. Nie znajdziemy na nim nawet żadnych firmowych znamion, można powiedzieć, że jest równie ciekawy jak ogłoszenia parafialne po każdej mszy. Aby wszystko do siebie pasowało wentylator jest także tradycyjny. Zwykła, czarna "dziewięćdziesiątka dwójka" z naklejonym logo Xigmatek na froncie. Oprócz tego do zestawu została dołączona przejściówka 3pin -> molex.

Tak wyglądają wszelkie części montażowe. Dużo tego nie ma i to jest zdecydowany plus. Również przy samym montażu dużo pracy nie będziemy mieli. W przypadku AM2 wystarczy zaczep położyć na podstawcę i zacisnąć, natomiast użytkownicy LGA775 będą zmuszeni przykręcić uchwyty do spodu i dopiero wcisnąć zapinki w płytę.

 

Nie mogło naturalnie zabraknąć instrukcji obsługi. W tym przypadku jest to wydanie "książkowe" w czarno-białym druku. Ciekawa jest ilustracja "rozbitego" na części coolera, widać dokładnie co, gdzie i jak przechodzi.

 

Całość wygląda jak na załączonym obrazku. Nic krzykliwego, rzucającego się w oczy, ten cooler po prostu jest i nic ponadto. Fani moddingu, bądź jakiegokolwiek innego upiększania z pewnościa nie zobaczą w HDT-SD964 nic ciekawego. Choć pewnie są też ludzie którym taka prostota przypadnie do gustu. Jednak jak za pewne wiemy z doświadczenia życiowego wygląd to nie wszystko, tak więc pozostaje mieć nadzieję, że ta "cicha myszka" jeszcze nas wszystkich zaskoczy.

Podstawka prezentuje się następująco, nie ma tutaj nawet mowy o jakim kolwiek odbiciu. Widać za to doskonalę na czym HDT polega. Postaramy się sprawdzić czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma duży wpływ na wydajność. Ale już teraz mogę zdecydowanie stwierdzić, że ma to chociaż jedną wadę. Pasta termoprzewodząca lubi zostawać w szczelinach między ciepłowodem a resztą podstawki. Co wtedy robimy? Bierzemy szczoteczkę Oral-B z włóknami CrissCross które dotrą wszędzie i pucujemy.

Nie wiem dlaczego, ale HDT-SD964 bardzo przypomina mi OCZ Vendettę. Są niemal identycznie zapakowane, niemal identycznie wykonane. Różni ich jedynie kształt radiatora i ilość heatpipe'ów, ale reszta jest taka sama. Te same wentylatory (chodzi mi o rozmiar), niemal identyczna podstawka, oba korzystają z gumowych kołeczków oraz technologii HDT (jeśli mogę się tak wyrazić). Nawet montaż odbywa się identycznie. Pewnie znajdzie się ktoś kto się ze mną nie zgodzi i powie, że to są zupełnie różne coolery (np. Lexus), ale ten ktoś jest w błędzie i nie powinniście go słuchać. Żartuję oczywiście ;) Niedowiarków zapraszam tutaj (link do strony z vendetta ze starego arta).

 

Jak można było się spodziewać, montaż nie przyspaża większych problemów a całość nie wygląda "superancko". Tak sobie teraz myślę, że jeśli to urządzenie chłodzi równie "dobrze" jak wygląda to w zasadzie nie nadaje się do niczego i w takim układzie byłbym zmuszony ochrzić go jako wielkiego przegranego całego tego zestawienia. Ale może nie jest tak źle i jest to istny demon w idealnym kamuflażu niczym wielce nam panujący Ojciec Dyrektor. Ups... po tym arcie nie będę mógł się pokazać na rynku albo w ogóle wyjść z domu, babcie moherowe mnie zatłuką laskami w drodze do szkoły...

Xigmatek HDT-SD964 - Specyfikacja:
Podstawki Intel Socket: LGA 775
AMD Socket: 754, 939, 940, AM2
Wymiary [dł/szer/wys] (bez wentyl.) 51 x 92 x 133 [mm]
Waga 466g
Materiał Aluminium/Miedź
Heatpipe/ilość Tak/4
Wentylator 92mm
Łożysko HYPRO
Zasilanie 12V, 4 pin
Obroty wentylatora (oficjane) 1200 - 2800 RPM
Obroty wentylatora (rzeczywiste) 1300 - 2850a RPM
Natężenie hałasu 20 - 28 dBA
Przepływ powietrza 39 - 54.6 CFM
Gwarancja 2 lata
Cena ok. 99zł

Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 -