Bo procesor był za gorący - test coolerów! cz. 3

Autor: Maciej Niepiekło 2009-01-16 00:08

Auras

LPT-709

Auras to tajwańska firma, która na światowym rynku istnieje niemalże od 10-ciu lat, ale w naszym kraju nie słyszy się o niej praktycznie w ogóle. Muszę szczerze przyznać, że spotykam się z nią dopiero teraz. Auras zajmuje się produkcją wyłącznie chłodzenia, więc przez tyle lat zdobywania doświadczenia, powinni mieć o tym całkiem niezłe pojęcie, ale jak wygląda to w praktyce? O tym dalej.

Auras LPT-709

Cooler dostajemy w małym, niepozornym pudełeczku, na którym znajdziemy dość sporo ciekawych informacji. Na froncie, w centralnej części została przedstawiona jego zawartość, która zdecydowanie przykuwa wzrok na samym początku. Nad tym znajduje się wypisane dużym drukiem oznaczenie chłodzenia oraz niewielkie logo, które trochę tu zanika, jest po prostu ciut za małe.

Auras LPT-709

Na tyle znajdziemy specyfikację produktu (którą przedstawię niżej), oraz ciekawe zdjęcia z kamery termicznej wykazujące, jaką to LPT-709 ma „och i ach” skuteczność, w porównaniu do boxa. Dzisiaj to zweryfikujemy. Szczerze mówiąc, po pierwszych „oględzinach” nie spodziewałbym się rewelacji, ale może jest to istny demon mrozu pod dobrym kamuflażem.

Auras LPT-709 Auras LPT-709

Zaglądamy do środka, a tam mały aluminiowy radiator z założonym wentylatorem 92mm. Oto i nasz „demon”. Drugie wrażenie, wręcz potwierdza pierwsze, nie oczekiwałbym tutaj rewelacji. Po pierwsze gabarytowo Auras nie imponuje, ale w końcu Dawid też „bykiem” nie był, a Goliata położył. Po drugie, cały radiator został wykonany z aluminium, które jak wiadomo, w przypadku chłodzeń wypada gorzej od miedzi z której została zrobiona jedynie podstawa. Bijący żar od finów ma rozproszyć średniej wielkości wentylator, który został zaczepiony na gumowych kołeczkach, dzięki czemu nie będzie problemów z jego ewentualną wymianą. Ze specyfikacji dowiadujemy się, że silniczek jest w stanie wykrzesać z siebie ok. 2400 obr/min. Czy to wystarczy, aby skutecznie przewietrzyć radiator? Zobaczymy, ale swoją drogą takie obroty muszą powodować niezły szum.

Auras LPT-709

Dodatkowo w wiatraczku zostały zamontowane cztery niebieskie diody LED. Niestety producent nie pomyślał o tym, że nie wszyscy muszą być zwolennikami tego typu świecidełek i nie wyposażył LPT-709 w wyłącznik oświetlenia. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wymienić cały wentylator.

Auras LPT-709 Auras LPT-709

Cztery długie rurki heat-pipe, przechodzące przez podstawkę, odpowiadają za odebranie ciepła od rdzenia i odprowadzenie go do radiatora. Sama podstawka została wypolerowana na lustro, można by się w niej przeglądać. Nie jest to bez znaczenia, bowiem im lepiej wypolerowana, tym większą powierzchnią przylega do procesora, a co za tym idzie, lepiej odbiera od niego ciepło.

Auras LPT-709 Auras LPT-709

Auras został wyposażony w dwa uchwyty mocujące, za pomocą, których przytwierdzimy cooler na podstawkach LGA775, 754, 939 i AM2. Zaczepy to nic innego jak cienka aluminiowa blaszka z odpowiednim mechanizmem, którą przykręcamy za pomocą śrubek do podstawki. Banalne, nieprawdaż? W razie gdyby były z tym jakieś problemy, w pudełku znajdziemy instrukcję obsługi, która szczegółowo opisuje montaż w obu przypadkach.

Auras LPT-709 Auras LPT-709

Tak o to prezentuje się Auras LPT-709 zamontowany na płycie głównej. W przypadku LGA 775 procedura montowania przebiega łatwo i przyjemnie. W takich okolicznościach gabaryty radiatora to plus. Dzięki nie wielkim jego rozmiarom, bez problemu możemy wcisnąć zatrzaski zapinki w odpowiednie dziurki, a potem, równie bezproblemowo przeprowadzić demontaż. Jak widać LPT-709 nie imponuje, można powiedzieć, że prezentuje się jak kolczyk w nosie pół nagiej modelki, jest, ale nie przyciąga uwagi. Nie sposób przeoczyć, że cooler nie „wchodzi” na żadne inne podzespoły, tak, więc nie będzie problemów z zamontowaniem dodatkowego chłodzenia na RAMy czy większego radiatora na chipset.

Auras LPT-709 - Specyfikacja:
Podstawki Intel Socket: LGA 775
AMD Socket: 754, 939, 940, AM2
Wymiary [dł/szer/wys] (bez wentyl.) 92/86/140 [mm]
Waga 415g
Materiał Aluminium/Miedź
Heatpipe/ilość Tak/4
Wentylator 92mm, 4 LED
Łożysko Podwójne kulkowe
Zasilanie 12V, 4 pin
Obroty wentylatora (oficjalne) 800 - 2400 RPM
Obroty wentylatora (rzeczywiste) 900 - 2400 RPM
Natężenie hałasu 23 dB
Przepływ powietrza 47 CFM
Gwarancja 36 miesięcy
Cena 67zł

 

Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 -