Bo procesor był za gorący - test coolerów! cz. 3

Autor: Maciej Niepiekło 2009-01-16 00:08

Wprowadzenie

Witam Was bardzo serdecznie, drodzy czytelnicy, w kolejnej publikacji poświęconej coolerom na nasze niezmordowane procesory. Jak na porządny artykuł przystało (i redaktora) w tym miejscu powinien znaleźć się błyskotliwy wstęp, z wesołym porównaniem i rezolutną tezą, mający na celu zaciekawić czytelnika, a najlepiej wprowadzić w stan napięcia, w którym będzie chłonął kolejne słowa, nie mogąc się doczekać co będzie dalej. Niestety, dzisiaj chyba poczujecie się rozczarowani, gdyż zapadłem na coś, co w kręgu redaktorskim nazywamy "bezpłodnością twórczą". Miało być o pogodzie i klimacie w naszej pięknej Polsce, stabilnym jak kurs Euro, ale ile można o tym pisać. Nawiązanie do gier i szkoły też już było, a przecież nie chcemy się powtarzać. Właściwie to w ogóle zastanawiam się, czy warto w takim stanie pisać ten artykuł... chciał, nie chciał ale musiał. Naczelny wywiera na mnie presję, firmy na naczelnego... jakby nie patrzeć utworzył się swoisty łańcuch pokarmowy, niestety na którego jestem szarym końcu. Mam nadzieję, że samo pisanie niniejszego tekstu zadziała na mnie jak pewnego rodzaju viagra i "postawi" moją wenę na nogi. Nie mniej jednak ocenę, czy ten tekst będzie poronionym dziełem bezpłodnego twórczo redaktora pozostawiam Wam drodzy Czytelnicy i (mimo wszystko) zapraszam do dalszej części artykułu, gdyż zgotowaliśmy dla was kilka innowacji w metodologii testowej. Niech wena będzie z wami!

Platforma testowa

Platforma w zasadzie dużo się nie zmieniła, wymieniliśmy jedynie płytę główną, a poza tym reszta jest dokładnie identyczna.

Model Zdjęcie Dostawca
Intel Core 2 Duo E6300

Hard-Pc
Foxconn P35A-S

Hard-Pc
Galaxy GeForce 7600GS

Hard-Pc
OCZ Special OPS 2x1GB 800MHz

eXtremeMem, Pamięci RAM, OCZ, Patriot, Geil
WD 250GB SATA II 16MB cache

Hard-Pc
Pentagram Silent Force PSF 620-A12S

Pentagram

 

Metodologia

Tutaj już się nieco pozmieniało, a to głównie za sprawą nowej aparatury testowej. Początek jest identyczny, jak w ostatnich dwóch testach, tzn. zaczynaliśmy od pokrycia procesora równą warstwą pasty termoprzewodzącej, po czym montowaliśmy chłodzenie. Przy każdej wymianie coolera, CPU było równie starannie czyszczone. W zasadzie już tutaj możemy wspomnieć o pierwszej poważniejszej innowacji. Aby pomiary były dokładniejsze i bardziej wiarygodne, oprócz standardowych aplikacji do sprawdzania temperatury (CoreTemp czy SpeedFan) użyliśmy miernika elektronicznego. Dlaczego pisze o tym już tutaj? Bo właściwie przed zamontowaniem chłodzenia trzeba było odpowiednio umieścić sondę. Zrobiliśmy to w sposób następujący:

 

Po uporaniu się z tym wszystkim przechodzimy do sedna testu. Aby sprawdzić temperatury w stressie sześciokrotnie uruchomiliśmy aplikację StressPrime 2006 w trybie wygrzewania procesora. Cały ten proces trwał ok 10 minut, po czym odczytywaliśmy wyniki. Następnie zostawialiśmy platformę na kolejne 10 minut, czekając aż CPU się ochłodzi i ponownie odczytywaliśmy rezultaty. Przyjęliśmy to jako wynik IDLE. Wszystkie te czynności powtarzaliśmy dla kolejnych ustawień, które przedstawiamy w tabelce poniżej:

Taktowanie zegara Napięcie
1,86 GHz 1,325V
2,10 GHz 1,375V
2,45 GHz 1,4V
2,80 GHz 1,45V
3,06 GHz 1,5V

Teraz pora na drugą innowację. Po przetestowaniu skuteczności chłodzenia, przyszedł czas na weryfikację jego uciążliwości i prawdomówności producenta. Tak, nasz kochany naczelny postanowił zainwestować w sonometr. Głośność urządzenia sprawdzaliśmy poprzez przystawienie urządzenia do wentylatora na odległość ok 3cm aby ograniczyć wpływ pozostałych wiatraków na wyniki. Ponieważ nie jesteśmy w stanie (jeszcze) prowadzić testów w profesjonalnym, wygłuszonym laboratorium z klimatyzacją wyczuloną na zmianę temperatury o 0,1*C, tak więc w pomieszczeniu w którym były prowadzone pomiary nie mogło być idealnej ciszy. Natężenie dźwięku przy wyłączonych wszystkich urządzeniach, zamkniętym oknie i drzwiach wynosiło ok 35dB a chłodzenia osiągały rezultaty w przedziale 50-70dB. Z metodologii to by było chyba na tyle. Przejdźmy zatem do sedna artykułu. Zobaczcie, co jeszcze zmieniliśmy.

Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 -