Klawiatury i myszy Genius szczęśliwa rodzinka

Autor: Bartłomiej Kanar 2009-01-08 20:05

Oprogramowanie

Przy sprzęcie, jaki testujemy dzisiaj, bardzo ważne się dopracowane sterowniki. W końcu to tu każdy gracz skonfiguruje dla siebie dodatkowe przyciski, a niedorobione oprogramowanie potrafi skutecznie odebrać jakąkolwiek radość korzystania ze sprzętu. Sprawdźmy, czy Genius zadbać o to, by wszystko było w porządku na tym polu.

Ergo 520/525

Tutaj spotkała nas niemiła niespodzianka – po podłączeniu obu modeli zostały one poprawnie rozpoznane, a instalacja sterowników (dodajmy, że do obu modeli dołączono identyczną płytkę CD) przebiegła gładko. Po zainstalowaniu driverów, dało się zmieniać DPI i używać domyślnych funkcji bocznych przycisków, ale … za nic nie udało nam się włączyć głównej aplikacji, która jest rozszerzeniem systemowych ustawień myszy. Okazało się, że sterowniki nie są kompatybilne z systemem Windows Vista, a do ściągnięcia na stronie producenta czeka na nas zupełnie inna aplikacja. Co prawda zajmuje ona prawie 70MB, ale jest warta pobrania – program nazwany ioCentre 1.2 umożliwia w prosty sposób (i w języku polskim) zmienić funkcje klawiszy dodatkowych, ustawić które DPI będą zmieniane w locie i ustawić inne właściwości myszy.

SlimStar 330

Podobnie, jak w przypadku myszek, oprogramowanie dostarczone z klawiaturą, uruchamia się razem z systemem w pasku. Symbolizuje je niewielka ikonka a po kliknięciu na nią pokazuje się nam - jak się okazuje – jedyne okno. Możemy tu zmienić niektóre skróty, do których prowadzą ikonki na panelu dotykowym.

Oto dostępne opcje:

 • Media player – domyślny odtwarzacz / iTunes / WinDVD / MusicMatch Jukebox / RealJukebox 2 / RealPlayer / Winamp / PowerDVD / Yahoo Music Jukebox / Liquid Player
 • Stop, poprzedni, play/pauza, następny, ciszej/głośniej – brak możliwości zmiany
 • Logo Geniusa – strona WWW producenta / dowolny program! WWW – domyślna przeglądarka internetowa / dowolny program
 • Mail – domyślny klient pocztowy / Microsoft Outlook / Hotmail / dowolny program
 • Galeria – galeria obrazów systemu Windows / YouTube / WWW.wretch. Cc / dowolny program
 • Sidebar – pasek boczny systemu Windows / Yahoo Messenger / Windows Messenger / dowolny program
 • Flip 3D, szukaj, screen look – brak możliwości zmiany

Jak widzimy, mamy dość duże możliwości dopasowania dodatkowych funkcji do swoich potrzeb – należy się plus. Sam program, mimo iż po angielsku, jest bardzo prosty w obsłudze i nawet nie mając jakiegokolwiek pojęcia o obcych językach, spokojnie sobie z nim poradzimy.

LuxMate 525

Aplikacja, dostarczana z tym modelem jest nieco bardziej rozbudowana. Istnieją tu dwie główne sekcje – programowanie klawiszy do grania i ustawienia klawiszy multimedialnych. Całość jest utrzymana w języku angielskim.

W pierwszej sekcji możemy zaprogramować makra dla wszystkich 26 klawiszy, do dyspozycji mamy trzy profile które można przełączać w locie. Swoje ustawienia możemy zapisać do pliku, jest także możliwość ściągnięcia ich z Internetu i wczytania. Tworzenie makr jest procesem szybkim i nietrudnym.

Druga sekcja jest praktycznie tym, czym cały sterownik od SlimStar 330. Możemy tu dowolnie zmieniać odwołania niektórych z trzynastu dodatkowych klawiszy multimedialnych.

 • Odtwarzacz multimedialny – Windows Media Player / dowolny program / dowolna strona WWW
 • Play/Pauza, Stop, Wycisz, Głośniej, Ciszej – brak możliwości zmiany
 • Internet - domyślna przeglądarka Internetowa / dowolny program / dowolna strona WWW
 • E-mail – domyślny klient pocztowy / Microsoft HotMail / dowolny program / dowolna strona WWW
 • Ulubione – ulubione / dowolny program / dowolna strona WWW
 • Komunikator – domyślna funkcja / dowolny program / dowolna strona WWW
 • Odśwież – domyślna funkcja / dowolny program / dowolna strona WWW
 • Szukaj – domyślna funkcja / dowolny program / dowolna strona WWW
 • Blokowanie – domyślna funkcja!

Słowem podsumowania, oprogramowanie do LuxeMate 525 jest rozbudowane, dzięki czemu daje bardzo duże możliwości optymalizacji dodatkowych funkcji.

Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 -