EVGA UV Plus 16+ - gdy braknie ekranu...

Autor: Dawid Kosiński 2008-10-14 08:27

Wprowadzenie

Monitor jest na pewno niezbędnym elementem każdego zestawu komputerowego. Zazwyczaj podpinamy go do komputera przez wyjścia takie jak D-sub, DVI czy HDMI. Jednak co zrobić, gdy kolejny monitor jest, nam potrzebny, a używana karta graficzna nie pozwala na podłączenie go? Wówczas z pomocą przychodzi urządzenie firmy EVGA – UV Plus 16+. Jest ono ciekawe z kilku powodów. Po pierwsze, komunikuje się z komputerem, przez port USB, których w każdym komputerze jest wiele. Po drugie, nie jest to typowy, znany przez wszystkich, replikator mogący jedynie skopiować obraz z jednego wyświetlacza na drugi. EVGA UV Plus 16+ może wprowadzić do systemu kolejny monitor pracujący także w trybie panoramicznym.

 

2

Obraz przez USB – wady i zalety

Obraz wysyłany przez port USB nie jest rzeczą spotykaną codziennie nawet przez człowieka obeznanego w obsłudze komputera. Mimo to, nie ma w tym nic dziwnego. Obraz, jak dźwięk (bądź cokolwiek innego) posiada w początkowej fazie przesyłu postać stricte cyfrową. Wykorzystywane jest to chociażby w aplikacjach oferujących zdalny pulpit, z którego możemy kierować komputerem oddalonym od nas o wiele kilometrów za pomocą komórki, czy innego PCta. Niestety USB niesie za sobą wiele niedogodności. Pierwsza z nich to transfer maksymalny wynoszący 60MB/s, gdzie maksymalny oznacza niemal niemożliwy do osiągnięcia. Oznacza to, że przy wyższych rozdzielczościach obraz może stać niepłynny. Drugą niedogodnością są opóźnienia na drodze: karta graficzna -> port USB. Z całą pewnością występują one podczas używania urządzenia nie będąc przy tym pożądanym zjawiskiem. Ostatnią wadą, wynikającą zresztą z poprzedniej, jest narzut na procesor podczas korzystania z transmitera. Coś musi odpowiadać za przesył obrazu z karty graficznej do portu USB i jest to, jak zwykle zresztą, nasz CPU.

1

EVGA UV Plus+ 16 – kilka słów o głównym zainteresowanym

A teraz coś o budowie samego EVGA UV Plus+ 16. W obudowie urządzenia znajduje się transmiter DVI-I, który łatwo spotkać na każdej karcie graficznej. Modyfikuje on w odpowiedni sposób sygnał i wypuszcza go do monitora przez wyjście DVI-I. Oprócz tego nowy produkt EVGA jest wyposażony w wewnętrzny bufor wielkości 32MB (pamięć DDR). Służy on do dekompresji wcześniej wysłanych danych. Po tym zabiegu są one przesyłane do wspomnianego wcześniej transmitera.

EVGA UV Plus+ 16 jest wykrywany nie jako monitor, a urządzenie USB. Nie zmniejsza to jednak jego funkcjonalności w żaden sposób.

EVGA nie specjalizuje się produkcji tego typu sprzętu, nie jest więc zaskoczeniem fakt, że UV Plus+ 16 nie jest „w pełni” ich produktem. Urządzenie te zostało zaprojektowane i wdrożone przez firmę DisplayLink. Z niewiadomych nam przyczyn nie zdecydowała się ona na samodzielną sprzedaż swoich produktów i tworzy je jedynie na zamówienia firm trzecich, m.in. EVGA. Jaką przewagę nad innymi tego typu produktami ma EVGA? Technologicznie żadną. Wewnątrz UV Plus+ 16 zastosowano te same „bebechy”, co u innych firm. Jedynymi zaletami testowanego dziś sprzętu są mniejszy rozmiar urządzenia i cena. EVGA UV Plus+ 16 jest najmniejszym przedstawicielem tego typu sprzętu. Jego mikroskopijne wręcz rozmiary umożliwiają bezproblemowe schowanie go za używanym monitorem. Ceny zbytnio nie trzeba omawiać. Mimo, że produkt EVGA nie należy do tanich, to jego konkurenci potrafią być o kilkadziesiąt procent drożsi.

UV Plus+ 16 nie jest jedynym tego typu urządzeniem sprzedawanym przez EVGA. W sklepach można też znaleźć produkt oznaczony jako UV12. Jedyna różnica między nimi to rodzaj zastosowanego transmitera. Wpływa to na maksymalną rozdzielczość, którą można uzyskać. Dzięki temu model UV 12 pracuje z maksymalnym ustawieniem 1400 x 1050, zaś UV Plus+ 16 z 1600 x 1200 bądź 1680 x 1050. Moim skromnym zdaniem kupowanie wersji droższej niejako mija się z celem. Przy rozdzielczościach wyższych od 1400x1050 i 1280x1024 pewnym ograniczeniem będzie już port USB, o czym napiszemy w dalszej części tego artykułu.

Wykonanie urządzenia

EVGA UV Plus+ 16 wykonany jest z plastiku pokrytego cienką warstwą gumy. Wygląda jak najbardziej estetycznie. Jego spodnia część jest zaopatrzona w małe nóżki wspomagające trzymanie się urządzenia na biurku. Z drugiej strony znajdziemy wklęśnięcia o takim samym kształcie. Taka budowa urządzenia umożliwia ustawienie na sobie kilku produktów z serii UV. Jest to dobre rozwiązanie, które nie powoduje zaśmiecania biurka. Jednak produkt możemy umieścić nie tylko na biurku, ale na niemal każdej powierzchni metalowej. Sytuacja ta jest możliwa dzięki wbudowaniu magnesów w okolicach stópek.

3

UV Plus+ 16 łączy się z komputerem kablem mini-USB -> USB (dołączony do urządzenia), zaś z monitorem kablem DVI lub D-sub (po zastosowaniu dołączonej przejściówki DVI – D-sub).

4
5

O pracy urządzenia informuje nas pulsująca na niebiesko dioda LED. Nie przeszkadza ona w pracy.

6

Strony: 1 - 2 - 3 - 4 -