AMD Puma - dzikie, mobilne zwierze

Autor: Dawid Kosiński 2008-06-05 07:09

Wprowadzenie

4 czerwca 2008 – tego dnia AMD zaprezentowała swoją najnowszą platformę przeznaczoną dla komputerów przenośnych, czyli Pumę. Ma ona stanowić nową jakość rozwiązań mobilnych i powalić wszelką konkurencję na kolana. Czy tak się faktycznie stanie? By chociaż trochę przybliżyć się do odpowiedzi na to pytanie, przejrzyjmy oficjalne materiały prasowe AMD.

Na początku AMD informuje nas o dzisiejszych trendach sprzedaży komputerów osobistych. Jak powszechnie wiadomo, liczba PCtów stale rośnie. Do tej pory najlepiej sprzedawały się komputery osobiste, jednak powoli palmę pierwszeństwa przejmują laptopy. Wg prognoz będą się coraz bardziej oddalać od komputerów stacjonarnych i staną się niekwestionowanym liderem rynku. Trend ten utrzymuje się zarówno wśród firm jak i klientów indywidualnych, chociaż w tym drugim przypadku jest bardziej widoczny.

AMD, za pomocą wykresu, pokazuje nam, jakie zadania są najczęściej wykonywane przy pomocy komputera przenośnego. Co prawda rządzą tu tak proste czynności jak czytanie e-maili czy używanie edytora tekstu, ale także bardziej skomplikowane zadania, nierzadko wymagające posiadania wydajnej karty graficznej (chociażby gry komputerowe), mają wielu zwolenników.

Teraz widzimy na jakiej części rynku skupia się AMD. Są to notebooki średnich i dużych rozmiarów, maszyny oferujące najlepszy poziom wydajności przy rozsądnych wymiarach i cenie. Stanowią one około 80% całej sprzedaży notebooków.

Puma powinna zaspokoić wszystkie potrzeby rynku i dzięki. Najważniejsze, elementarne podzespoły oraz technologie platformy to:

  • ATi Radeon HD 3200 (zintegrowany akcelerator graficzny)
  • ATi Avivo HD (technologia ta odpowiada za polepszenie jakości i wydajności odtwarzania filmów HD)
  • AMD Turion X2 Ultra (jednostka centralna, CPU)
  • ATi Hybrid CrossFireX (technologia łączenia kilku akceleratorów graficznych)
  • Strony: 1 - 2 - 3 -