[Wywiad] ZOTAC

Autor: Dawid Kosiński 2008-05-01 12:11

Wprowadzenie

Wywiad to jedyna (poza spotkaniem w cztery oczy) forma, w jakiej producenci sprzętu komputerowego mogą odpowiedzieć na pytania nurtujące użytkowników i nieco więcej przybliżyć nam działania oraz politykę firmy. Dziś postanowiliśmy zaprosić do rozmowy producenta sprzętu, który dość niedawno wkroczył na rynek, ale od razu zdobył sobie uznanie wielu klientów za sprawą innowacyjnych rozwiązań i (tutaj wskazówka) aż 5 letniemu okresowi gwarancyjnemu. Wiecie o kogo chodzi? Dla tych, którzy jeszcze nie odgadli…ZOTAC. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wywiadu udzielił nam Pan Marcin Łokaj, PR Manager Eastern Europe firmy ZOTAC.
Wywiad przeprowadził Dawid Kosiński, redaktor Hard-pc.pl zajmujący się testami kart graficznych.


Marcin Łokaj - PR Manager ZOTAC

Dawid Kosiński - Redaktor Hard-Pc.pl

Hard-Pc.pl: Proszę przedstaw nam markę ZOTAC, kiedy powstała itp.

ZOTAC: Patrząc na konkurencję można powiedzieć, że ZOTAC to nowa marka. Początki naszej działalności sięgają czwartego kwartału 2006 roku. Jednak nasz start, mimo dość ostrej rywalizacji na rynku rozwiązań graficznych, nie był aż tak trudny. Dzięki potencjałowi, doświadczeniu oraz wsparciu ze strony grupy PC Partner LTD (m.in. producent kart graficznych dla firmy Sapphire), której częścią jest ZOTAC, mogliśmy zaoferować produkty o najwyższej jakości a przy tym i atrakcyjnej cenie. Zarówno w początkowym okresie, jak i obecnie, bardzo ważna była, i jest, bliska współpraca z koncernem NVIDIA.
Tak więc pierwsze produkty z logiem ZOTAC, bazujące na procesorach graficznych z rodziny GeForce trafiły do sprzedaży w 2007 roku. Na polskim rynku karty graficzne marki ZOTAC zadebiutowały w maju 2007 r. I z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że od tego czasu popularność naszych produktów systematycznie rośnie. Nie bez znaczenia są tutaj liczne nagrody oraz wyróżnienie przyznawane przez opiniotwórcze magazyny komputerowe i internetowe serwisy branżowe. Jednak nagrody to nie wszystko. Staramy się także jak najbardziej uatrakcyjnić naszą ofertę. Od marca bieżącego roku nasze produkty objęte są pięcioletnim okresem gwarancyjnym. Dodatkowo do naszych najnowszych kart graficznych dodajemy pełne wersje gier. Na dzień dzisiejszy jest to Lost: Via Domus, w przyszłości będą to równie ciekawe i interesujące tytuły. Szykujemy także kolejne niespodzianki dla Was, które, mam nadzieję, sprawią, że marka ZOTAC będzie cieszyć się coraz większą popularnością.

Hard-Pc.pl: Wspomniałeś tutaj o niskiej, konkurencyjnej cenie produktów ZOTAC. Wiele osób uważa jednak je za drogie. Obaj wiemy, że producenci często tłumaczą ten fakt dużo lepszymi, trwalszymi elementami użytymi do produkcji. Od Ciebie chciałbym jednak usłyszeć coś więcej niż standardowy marketingowy tekst, jaki przewija się na forach internetowych. Jakie dokładnie podzespoły ZOTAC posiada lepsze niż konkurenci tacy jak Galaxy czy też Foxconn?

ZOTAC: Nie wiem co fora internetowe mają wspólnego z marketingiem ale… ;) Co do podzespołów konkurencji, to nie mnie oceniać ani na ten temat się wypowiadać. Dla mnie sprawa jest prosta – ZOTAC daje 5 lat gwarancji a Foxconn i Galaxy? Wiadoma kwestia. W tej branży nikt nie strzeli sobie samobója oferując pięcioletnią gwarancję na produkty o gorszej jakości. Wydłużając gwarancje tylko potwierdzamy wysoką jakość naszych produktów, a co za tym idzie i wysoką jakość użytych komponentów. Logiczne, prawda?
Co do cen, niestety polski rynek znany jest z tego, że ceny są niekiedy sztucznie zawyżane, co dotyczy szczególnie debiutujących produktów nowych marek. Jeśli jednak porównamy ceny np. kart graficznych bazujących na układzie GeForce 9600 GT, to nie wiem jak tu można mówić o drogich produktach ZOTAC?!? Wystarczy sprawdzić ceny modeli Asus, Gigabyte czy MSI korzystając np. z Ceneo. Koszt kupna karty ZOTAC jest niższy lub porównywalny. A trzeba pamiętać także o tym, że to my dajemy 5 lat gwarancji. Konkurencja nie.

Hard-Pc.pl: Czy ZOTAC posiada własne fabryki?

ZOTAC: Jak już wspomniałem wcześniej ZOTAC wykorzystuje potencjał i możliwości grupy PC Partner LTD, która może pochwalić się ponad 10-letnim doświadczeniem w branży. Ponadto PC Partner LTD to również właściciel największej na świecie fabryki kart graficznych, o powierzchni 100 tys. metrów kwadratowych, położonej w kontynentalnej części Chin, w prowincji Dongguan. W zakładzie zatrudnienie znajduje około 6000 osób a do produkcji kart graficznych wykorzystuje się ponad 40 w pełni zautomatyzowanych linii do montażu powierzchniowego (SMT).

Dodatkowo grupa PC Partner LTD posiada także potężny dział R&D;(Research and Development), który zatrudnia ponad 130 inżynierów. Zajmują się oni ulepszaniem dotychczas istniejących technologii oraz szukają nowych rozwiązań, które mogą poprawić efektywność jak i możliwości produkowanych kart graficznych. Na koniec wspomnę tylko o bardzo ważnym ostatnio zagadnieniu, czyli ochronie środowiska naturalnego. ZOTAC posiada wszelkie możliwe certyfikaty potwierdzające przyjazny dla środowiska proces produkcyjny, w tym zgodność z unijną dyrektywą RoHS. Tak więc kupując produkty z logo ZOTAC masz czyste (zielone ;)) sumienie.

Strony: 1 - 2 -