ASmobile Z96S - pogromca markowych laptopów

Autor: Jonatan Maciejko 2008-03-28 22:23

Wprowadzenie

Laptopy kojarzą się Wam ze stałą, narzuconą przez producenta konfiguracją? Zapewne większość czytelników na zadane pytanie odpowie twierdząco. Na szczęście za sprawą projektu VBI (Verified by Intel) nie musi tak być. Dotyczy on notebook'ów składanych przez użytkowników bądź specjalizujące się w tym firmy na bazie kadłubków, czyli komputerowych modułów pozbawionych m.in. procesora, pamięci, systemu operacyjnego czy urządzeń wejścia/wyjścia. Dzięki niemu użytkownik może dostosować konfigurację komputera do własnych potrzeb. Co więcej takie notebook'i są zazwyczaj o 15-20% tańsze od ich markowych odpowiedników. Aby dowiedzieć się jak w rzeczywistości funkcjonuje taki laptop zapraszam do przeczytania recenzji notebook'a złożonego przez firmę eXe Labs – ASmobile Z96S.

Opakowanie oraz wygląd urządzenia

Notebook dotarł do nas w dosyć dużym, szarym kartonie. Na górnej ściance pudełka mieści się plastikowa rączka ułatwiająca przenoszenie pakunku.

Na jednym z boków opakowania znajdziemy krótką specyfikację laptopa. Jak widać brakuje tu kilku ważnych rzeczy, dlatego w celu poznania dokładnej konfiguracji zapraszam tutaj.

W pudełku znalazło się miejsce dla kolejnego kartonowego opakowania oraz komputera, który dla bezpieczeństwa został okryty folią bąbelkową i kartonowymi formami.

Wewnątrz drugiego pudełka umieszczono baterię, zasilacz z okablowaniem, dodatkowy przedni panel do napędu optycznego, instrukcję (niestety bardzo ubogą), kartę gwarancyjną, 2 płyty CD oraz ściereczkę do czyszczenia.

Szczerze mówiąc trochę obawialiśmy się, że w kwestii wykonania i estetyki będzie kiepsko. Jednak po zdjęciu folii, naklejonej na górną pokrywę Z96S ujrzeliśmy bardzo ładny, ciemno grafitowy panel wykończony na wysoki połysk. Na jego powierzchni widać delikatny, lecz bardzo efektowny wzór “pofalowanej siatki”. Z zewnątrz notebook jest miły w dotyku, ale nie polecałbym ruszać go bez rękawiczek, gdyż po każdym dotknięciu na panelu głównym pozostają bardzo widoczne odciski palców. Laptop wielkością raczej nie odróżnia się od większości notebook'ów z matrycą o wielkości 15,4”. Całość mierzy 362x268x28,5/39mm (szerokość, głębokość, wysokość przodu/tyłu) i waży ok. 2,9kg.

Po otwarciu pokrywy i wyjęciu materiału zabezpieczającego przed zniszczeniem matrycy, naszym oczom ukazał się dosyć surowy pulpit urządzenia. Właściwie cały wykonany jest z ciemnego, matowego i miłego w dotyku tworzywa. Po bokach klawiatury znajdują się głośniki. Tuż przy matrycy przez całą szerokość biegnie pasek karbowanego plastiku o grubości ok. 2cm. Na jego powierzchni po prawej stronie mieszczą się główne przyciski, na czele których stoi oczywiście włącznik zasilania. Znajdziemy tutaj również podstawowe wskaźniki: stanu baterii i kontrolki: Num Lock, Caps Lock oraz Scroll Lock. W dolnej cześci obudowy matrycy, nieco poniżej samego wyświetlacza umieszczono logo firmy eXe Labs. Nad ekranem znajduje się kamera o rozdzielczości 2,0Mpix. Uogólniając wnętrze laptop'a prezentuje się nieco mniej okazale niż jego zewnętrzna część, aczkolwiek wykonane jest przyzwoicie, nic się nie ugina, ani nie skrzypi.

ASmobile Z96S wyposażono w całkiem sporą ilość złącz. Znajdziemy tu m.in. 4 wejścia USB, FireWire, modem RJ11, LAN RJ45, VGA, S-Video wejście mikrofonu, wyjście audio S/PDIF oraz port replikatora (Portbar III 68-pin). Ponadto w notebook'u znalazło się miejsce na złącze ExpressCard oraz czytnik kart pamięci 8in1 (obsługuje karty: MMC, SD, miniSD, xD-Picture Card, MS, MS Pro, MS Duo, MS Pro Duo).

Spód notebook'a wykonany jest z lekko szorstkiego, matowego tworzywa. Jest ono na tyle wytrzymałe, że nawet pod wpływem dosyć dużej siły nie ugina się. Pokrywy, które można zdjąć przymocowane zostały za pomocą śrub. W czterech narożnikach zamontowano gumowe stopki, mające na celu zapewnić lepszą przyczepność urządzenia.

Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 -