Core 2 Quad Q9300 – Najtańszy Yorkfield w akcji!

Autor: Mateusz Maciaszek, Kamil Lewko 2008-02-12 23:35

Wprowadzenie

Procesory Intela oparte o rdzeń Conroe od premiery wciąż cieszą się ogromnym popytem. Zawdzięczają to wysokiej wydajności przy niewygórowanej cenie (m.in. seria E21xx), oferują spore możliwości overclockingu oraz pobierają stosunkowo małe ilości prądu dzięki dopracowaniu technologii 65 nanometrowej. Dla potwierdzenia powyższych argumentów odsyłamy do wcześniejszych recenzji, dotyczących procesorów Intel C2D E4300 oraz E6700.


Na początku czwartego kwartału ubiegło roku, miała miejsce premiera procesorów opartych na 45nm technologii oznaczonych kodową nazwą Penryn. Zaprezentowany wówczas Intel Core 2 Quad QX9650 oparty na rdzeniu Yorkfield („desktopowy” odpowiednik serwerowego Penryna) w końcowej konfrontacji uznany był raczej jako ciekawostkę oraz zapowiedź kolejnych, okrojonych wersji tego procesora. Dlaczego jako ciekawostkę? Otóż kwota pieniężna, jaką zmuszeni bylibyśmy wydać na zakup ów procesora spokojnie wystarczyłaby na złożenie komputera charakteryzującego się przyzwoitymi osiągami. Nie wiele później wprowadzono kolejną TOPową wersję – QX9770. Względem poprzednika różni się tylko i wyłącznie szybszą szyną systemową (FSB 1600MHz względem 1333), co na końcowe wyniki niestety nie przełożyło się w samych superlatywach. Cena i tak zabija wszystko. Na dogłębniejsze zbadanie sprawy pozwolimy sobie w oddzielnym artykule.

Mimo wszystko, nadzieje związane z układami opartymi na tym rdzeniu nie zgasły, bowiem oferował on w porównaniu do Core 2 Quad QX6850 (Kentsfield) w większości aplikacji wyższą wydajność (w granicach 10%) oraz zwiększony potencjał na przetaktowanie i mniejszy pobór prądu. Nie jest to jednak koniec ciekawostek, na które tak niecierpliwie wszyscy czekaliśmy. Wraz z nowym, bardziej zaawansowanym procesem technologicznym, wprowadzono nowy zestaw instrukcji oraz technologie.

Zapraszamy do testu procesora Intel Core 2 Quad Q9300 - najtańszej wersji Yorkfielda. Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 -