Woda od Gigabyte - 3D Galaxy II

Autor: Kamil Błaszczyk 2008-01-22 22:45

Zawartość - Blok

Blok wodny to jeden z najczęściej wymienianych elementów całego układu, kupujemy nowe, lepsze, wykonane z innego materiału o ciekawszym designie i tak w nieskończoność. Gigabyte oferuje nam tutaj produkt, który możemy otrzymać nie tylko wraz z zestawem 3D Galaxy, ale i oddzielnie, mowa tutaj o GBT CPU Waterblock. Z racji faktu, że zestaw jest przeznaczony dla początkujących nie będziemy się tutaj rozpisywać nad jego właściwościami tylko krótko i zwięźle go opiszemy.

Blok ten to typowy pinowiec, ale co to oznacza? Dla przeciętnego użytkownika jest to tylko kwestia wyglądu, gdyż przez akrylowy top widzi małe punkty. W praktyce ilość tych punkcików, ich kształt, rozmieszczenie ściśle wiąże się z właściwościami chłodzącymi. Ważnym aspektem jest materiał z jakiego został wykonany spód. Najlepiej gdyby był on miedziany, bo wtedy oferuje najlepsze właściwości cieplne (szybko odbiera ciepło z danego elementu) i tutaj Gigabyte się spisał. Dość ważna jest też sama powierzchnia, która bezpośrednio dotyka naszego CPU. Powinna ona być gładka aby pole przez które odbierane jest ciepło było jak największe. Często producenci szlifują te powierzchnie na lustro, co do niedawna niby poprawiało wydajność o 1-2 *C, lecz okazało się to mitem i teraz pełni jedynie funkcję estetyczną. Mimo wszystko, tutaj niestety nie uświadczymy tego zabiegu.


Nietypowym rozwiązaniem opatentowanym przez Gigabyte jest schładzanie bloku dodatkowo, za pośrednictwem 80mm wentylatora przymocowywanego do zapinki. Oprócz owiewania topu pełni on jeszcze jedną ważną rolę, mianowicie owiewa radiatory mosfetów, które również znajdują się w zestawie. Cooler bardzo ładnie prezentuje się w nocy, oświetlając wnętrze obudowy na kolor niebieski. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie chodzi jak suszarka.


  • Wymiary bloku: 94 x 94 x 74 mm
  • Wykonanie: Miedź
  • Wymairy wentylatora: 80 x 80 x 25 mm
  • Prędkość obrotowa: 2 000 RPM
  • Głośność: 19 dBa
  • Masa bloku: 360 g
  • Akcesoria: Zapinki do montażu na S775 oraz AM2, radiatory na Mosfety
Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 -