Woda od Gigabyte - 3D Galaxy II

Autor: Kamil Błaszczyk 2008-01-22 22:45

Wprowadzenie

Chłodzenie wodne to fraza, która ostatnimi czasami dość często wklepywana jest w okienko wujka Google. Użytkownicy PC poszukują informacji co to jest, jak wygląda, jakie ma możliwości oraz jak działa. Mimo, że rozwiązanie to jest na rynku już dobrych kilka lat, nadal wzbudza wiele kontrowersji, no bo jak to – Woda na moim procesorze? A spięcie, a korozja, a wilgoć? Wielu też niedoświadczonych słysząc nazwę „Chłodzenie wodne” myśli – OK, wodne, to leje wody z kranu. U tych bardziej zaawansowanych pojawia się wtedy uśmiech na twarzach i zdumienie, że nadal tak nierozgarnięci ludzie chodzą po świecie. W tym momencie zaczynają się docinki typu - Wlej jeszcze płynu do naczyń to ci na bieżąco będzie układ czyściło. Muszę przyznać , iż ja stoję po środku, mało śmieszne żarty pseudo pomocnych forumowiczów mam za sobą, ale nadal brakuje mi takiej wiedzy, jaką posiadają osoby, zajmujące się ta tematyką od początków jej istnienia. Nie o tym jednak chcemy dziś napisać.

Istnieje wielu producentów, którzy udostępniają gotowe zestawy chłodzeń, w których znajdziemy pompkę, blok, zapinki, węże, chłodnice oraz ciecz. Jeden z nich niegdyś przedstawiliśmy – Frost Basic Kit, od naszego rodzimego producenta, firmy Realitynet. Do naszej redakcji trafił właśnie taki kit created by Gigabyte i to nim zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Zapytacie pewnie – po co to wszystko? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Oczywistym jest fakt, że inwestycja w tak zwane WC (Water Cooling) jest nieopłacalna dla przeciętnego, czy nawet rzekłbym niszowego użytkownika, który używa komputera wyłącznie do gadu-gadu, gier, muzyki i prac biurowych. O ile w przypadku tego drugiego egzystencja chłodzenia cieczą jest jeszcze wytłumaczalna o tyle w przypadku pozostałych sposobów wykorzystywania PC wymienionych przeze mnie jest bez sensowna. Całe szczęście, że trafiają się ludzie, którzy bawią się w overclocking czy modding lub po prostu dbają o teoretyczną ciszę inwestując w układy WC. Dlaczego teoretyczną? Nie jest przecież powiedziane, że chłodzenie powietrzem musi być głośniejsze od wodnego. Wręcz przeciwnie. Często wentylatory wykorzystywane do obniżania temperatury cieczy znajdującej się w układzie generują dużo większy hałas aniżeli w przypadku AC (Air Cooling), ale jest to temat na osobną publikację.

Trochę o historii Gigabyte

Gigabyte jest jednym z bardziej znanych przedsiębiorstw na rynku IT, który swe działania zaczynał od badań nad płytami głównymi prowadzonymi przez młodych pasjonatów i projektantów aż dwadzieścia lat temu. Dzięki zapałowi i konsekwencji w swoich czynach firma stała się wiodącym producentem płyt głównych, a krótko później również akceleratorów graficznych. Dziś, niemal jak każda inna firma, również Gigabyte poszerza swoje horyzonty, i wkracza na rynek obudów, chłodzeń i zasilaczy tworząc swoistą firmę w firmie, która w rzeczywistości jest oddziałem – Gigabyte Thermal Solutions zajmującym się całym procesem począwszy od projektu przez produkcję po wdrożenie produktu na rynek kończąc. Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 -