3x GOODRAM - Dobre, bo polskie!

Autor: Kamil Błaszczyk 2007-12-14 16:18

Wprowadzenie

Na rynku pamięci RAM dla wymagających użytkowników mamy kilku producentów, którzy to co chwile prześcigają się w tworzeniu nowych, szybszych i bardziej podanych na podkręcanie modułów. Do firm takich można zaliczyć m. in. PDP Systems, Geil, OCZ Technology, Mushkin, G.Skill oraz Crucial. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że my Polacy, również mamy swojego rodzimego producenta – firmę GOODRAM. Szukamy daleko, a mamy praktycznie pod nosem. Mniej zorientowani powiedzą „No tak! Ale przecież marka ta nie ma nic wspólnego z pamięciami dla overclockerów, oni robią tylko pamięci przeznaczone dla ludzi, którzy kupią komputer i nic z nim nie będą robić. Ich pamięci to prawie to samo co Kingston, czy też Elixir, a są w dodatku droższe.” Otóż musimy Was drodzy czytelnicy uświadomić i wyprowadzić z błędu. Co prawda utarło się niegdyś, że pamięci naszego rodzimego wytwórcy to tanie, podrzędne układy, z którymi nic nie zrobimy. Ja jako autor tego artykułu mogę napisać, że jeszcze rok temu myślałem jak Wy (drwiłem z ludzi, którzy mieli GOODRAM’y w swoich komputerach). Moje nastawienie zmieniło się od momentu, kiedy to nasz redakcyjny kolega Maciej Niepiekło (Lewiatan) postanowił sprawdzić co potrafi jedna kostka zwykłych GR’ów, zakupionych wraz z całym komputerem. Pacjent to 1GB moduł o nominalnej prędkości 667MHz i opóźnieniach 5-5-5-15. Po delikatnych zabiegach w BIOSie i podniesieniu napięcia Vmem o niewielką wartość udało się mu zmusić pamięć do pracy z częstotliwością 890MHz i timingami 4-4-4-12. Opis tych zabaw można znaleźć na naszym forum dyskusyjnym (http://forum.hard-pc.pl/index.php?showtopic=4028). Oj, ale nie odbiegajmy od naszego głównego tematu. Przedmiotem tego artykułu staną się kości GR’a dedykowane właśnie dla overclockerów. Przed nami zestawy 2x512DDR2 o prędkościach 800, 900 oraz 1066MHz.

Historia firmy

Micron, D9, GOODRAM, GMH, GKX, PRO

Wilk Elektronik, bo to właśnie ta firma zajmuje się produkcją modułów sygnowanych później dumną nazwą GOODRAM, została założona w 1991 roku. Jest więc to koncern, który istnieje na rynku ładny kawałek czasu. Od samego początku priorytetem była pamięć do komputerów oraz innych urządzeń. Doskonale prosperujący Wilk zaledwie 7 lat później nawiązał współpracę z drugim co do wielkości na świecie producentem kości – Micron Technology. Mamy rok 1999, zaledwie 8 lat po rozpoczęciu działalności a naklejka gwarancyjna z napisem Wilk Elektronik stała się gwarancją jakości. Niewiele czasu minęło, bo jedynie 2 lata i zarząd spółki rozpoczął współpracę z kolejnym, ogromnym producentem kości – firmą Infineon. To był strzał w dziesiątkę, popyt na produkt Wilka wzrósł, więc ten przeniósł swoją siedzibę do Łazisk, gdzie obecnie znajdują się nowoczesne linie produkcyjne. Dziś firmę Wilk Elektronik możemy spokojnie uplasować w czołówce producentów pamięci RAM, a także potentatem na skalę Europejską.

Wszystkie testowane dziś przez nas moduły zostały oparte o kości znanego producenta – Micron Technology, dlatego warto by wspomnieć krótko o jego historii.

Micron, D9, GOODRAM, GMH, GKX, PRO

Firma Micron Technology została założona w Boise, w stanie Idaho w 1978 roku. Trzy lata później powstała pierwsza fabryka (Fab 1), która rozpoczęła cieszące się popularnością kości o pojemności 64KB. Dalszy rozwój koncernu i wzrastający popyt na pamięci RAM zmusił właścicieli firmy do otworzenia kolejnej fabryki (1984 rok). Wykorzystanie najnowszych technologii, jakimi dysponowała ówczesna technika, pozwoliło na zwiększenie pojemności do 256KB. Końcówka lat 80 – ych i całe lata 90 – e to trudny okres w dziejach Micron’a. Producent odrodził się dopiero po podpisaniu kontraktu z Toshibą, co dało mu możliwość wkroczenia na rynek światowy i otworzyło drzwi do wybudowania swoich fabryk we Włoszech, Singapurze i Japonii. Dziś firma ta jest drugą co do wielkości na świecie i konkuruje z takimi gigantami jak Infineon Technology, Samsung, Hynix oraz Elpida. Po wkroczeniu na rynek pamięci DDR 2 Micron zjednał sobie klientów swoimi najnowszymi chipami sygnowanymi oznaczeniem D9, a więc D9GMH, D9KGX oraz D9GCT, które to przyjęły się w kręgu entuzjastów komputerów i do dziś słyną ze swojej podatności na podkręcanie. Kości tej firmy możemy znaleźć w produktach takich firm jak PDP Patriot, Mushkin, G.Skill, Crucial, OCZ Technology i właśnie GOODRAM.

Jak widać z historii przedstawionej wyżej, nie można powiedzieć, że polski producent nie posiada doświadczenia. Od lat współpracuje z największymi firmami świata i jest groźnym konkurentem dla wyżej wymienionych, bardziej znanych marek. Lekcja historii już za nami, przejdźmy więc do tego co nas najbardziej interesuje, czyli samych pamięci i ich testów. Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 -