Planet XRT-401D – małe jest piękne!

Autor: Maciej Niepiekło 2007-12-14 16:18

Wprowadzenie

Sieci komputerowe - znajdziemy je już chyba wszędzie: w domu, szkołach, w pracy, towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Internet, to przecież także jedna wielka sieć. Dziś zajmiemy się urządzeniem, służącym m. in. do dzielenia łącza internetowego, czy też do budowy niewielkiej sieci, a mianowicie routerem Planet XRT - 401D. W dzisiejszych czasach tradycyjne LANy kablowe, zaczynają być powoli wypierane przez urządzenia bez przewodowe, tzw. Wireless. Droższe routery obsługują oba typy połączeń, jednak bohater tego artykułu należy do tych tańszych i obsługuje jedynie te pierwsze.

Co to jest router?
Router (czyt. ruter) służy do połączenia w sieć wielu komputerów, bądź do łączenia mniejszych sieci w większe. Zaletą urządzenia jest to, że w przeciwieństwie do hubów pakiet jest wysyłany do konkretnego odbiorcy, a nie do wszystkich urządzeń w sieci. Kierowanie ruchem odbywa się przy pomocy tzw. tablicy rutingu, która zawiera informacje o urządzeniach i sieciach podłączonych do routera. Istnieją dwa rodzaje takich tablic: statyczna i dynamiczna. Pierwsza z nich ustawiana i aktualizowana jest przez administratora sieci. Ta druga zaś tworzona jest automatycznie przez oprogramowanie sieciowe. Zaletą tablicy dynamicznej jest to, że w przypadku zatoru w ruchu spowodowanym dużym obciążeniem sieci, urządzenie może zaktualizować tablicę tak, aby ominąć zator i doprowadzić pakiety do celu. Głównym zadaniem routera jest doprowadzenie pakietu do odbiorcy najszybszą z możliwych dróg.

Komu i po co router?
Komu? Router może się przydać praktycznie każdemu: od zwykłego domowego użytkownika, po administratorów dużych sieci biurowych. Po co? Te urządzenia mogą posłużyć do wielu celów: od budowy niewielkiej sieci, poprzez dzielenie łącza internetowego, aż po budowę rozległych sieci biurowych. A zatem, jeśli chcemy połączyć kilka domowych komputerów w niewielką sieć tak, aby udostępniać pliki, czy też inne urządzenia, oraz gdy chcemy podzielić internet między kilka „pecetów”, do tego celu możemy użyć właśnie routera. Przy pomocy tego niewielkiego urządzenia „sklecimy” również małe LAN Party, aby rozerwać się trochę ze znajomymi. Routery są na tyle zaawansowane technologicznie, że mogą także posłużyć do budowania rozległych sieci biurowych, czy też szkolnych.
Planet XRT - 401D - pierwsze wrażenie


Router dostajemy w niewielkim, kolorowym, kartonowym pudełeczku. Na froncie widnieje zdjęcie urządzenia oraz kilka jego podstawowych cech. A są to:


- obsługiwane połączenia PPPoE, PPTP,DHCP, DDNS, L2TP
- wbudowany SPI firewall i system detekcji prób włamań
- filtracja adresów IP i MAC, oraz blokada URL


Na odwrocie pudełka w lewym dolnym rogu, znajdziemy naklejkę, informującą nas, jaki konkretny model znajduje się w środku. W tym przypadku jest to oczywiście XRT - 401D. Również na dole, ale po drugiej stronie widnieje informacja, iż router został zbudowany zgodnie z europejską dyrektywą RoHS. Co to jest, pisaliśmy już wielokrotnie, w poprzednich artykułach, więc myślę, że nie będę się powtarzał. Powyżej, na zdecydowanie większej części pudła znajdują się ponownie podstawowe cechy urządzenia, tym razem w kilku językach i uwaga... jest polski!

Na bokach boxa znajdziemy: po jednej stronie informacje, co powinno znajdować się w środku, a po drugiej stronie, specyfikacja urządzenia. Zobaczmy, co kryje się w środku. Strony: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 -