TV mieć...

Autor: Seweryn Zeman 2007-12-14 16:18

Wprowadzenie

TV mieć...

Wstęp

A mieć można na dwa sposoby... Bądź to kupić tuner, który podłączymy do naszego PC poprzez włożenie karty rozszerzeń w odpowiedni slot bądź poprzez wetknięcie w odpowiedni port kabelka z tunerem. Drugim sposobem jest zakup tak zwanego TV-box’a, czyli wielofunkcyjnego kombajnu z wbudowanym tunerem telewizyjnym oraz właściwymi dekoderami, który to podłączymy bezpośrednio do urządzenia, które wyświetla obraz. Przy okazji TV-box’y oferują całą gamę złącz wejścia/wyjścia, które mogą służyć za przełącznik dla wielu urządzeń – bez przełączania kabli z tyłu telewizora, tunerów czy innych odtwarzaczy. W tym artykule przeczytacie recenzje dwóch wyżej wspomnianych urządzeń – tunera telewizyjnego w sticku USB oraz TV-box’a – oba produkcji tajwańskiej firmy KWorld.


PlusTV Hybrid USB Stick

Tunery KWorld

Pierwsze z urządzeń podłączane do portu USB ma wymiary większego pendrive’a. Z tego właśnie względu tuner ten kierowany jest do odbiorców posiadających przenośne pecety. Samo jednak podłączenie przez USB nie do końca jest super rozwiązaniem – nie trudno bowiem o przypadkowe odłączenie sticka od komputera szczególnie podczas pracy z zewnętrzną anteną o grubym, mało elastycznym kablu. Polecamy zatem podłączać tuner nie bezpośrednio do portu USB a przez krótki (np. 50cm) przedłużacz. Słowo hybrid w nazwie tego urządzenia oznacza możliwość odbioru sygnału zarówno analogowego jak i cyfrowego (mowa oczywiście o sygnale telewizji naziemnej a nie satelitarnej DVB) co oznacza również możliwość odbioru telewizji kablowej. W opakowaniu prócz samego tunera znajdziemy pilot bardzo podobny do tych jakie zaleźć możemy w samochodowych odtwarzaczach DVD, mini antenę do odbioru sygnału z dowolnego miejsca bez konieczności podłączania zewnętrznej anteny siatkowej oraz instrukcję obsługi i oprogramowanie. Wspomniany pilot posiada szereg podstawowych przycisków, które ułatwiają zdalną obsługę tunera: są to m.in. wyłącznik, przycisk zmiany źródła (o którym dalej), wyłącznik komputera oraz przyciski nawigacyjne do programów telewizyjnych. Nie zabrakło również przycisków obsługi menu i tych odpowiedzialnych za nagrywanie strumienia video na dysk twardy. Sam pilot wykonany jest solidnie; przyciski wciskają się miękko i cicho, a nadruk na przyciskach nie sprawia wrażenia jak gdyby miał zniknąć po dwóch miesiącach użytkowania. Zasilanie to jedna litowo-jonowa bateria (identyczna z tymi, które podtrzymują BIOS), która powinna wystarczyć na ponad rok użytkowania.

Tunery KWorld

Antena dołączona do zestawu nie grzeszy mocą odbioru sygnału. O ile sygnał programów Telewizji Polskiej z nadajnika umieszczonego w odległości około 20km jest stosunkowo dobry, to już dwukrotnie większa odległość nadajników komercyjnych sprawia małej, dziesięcio-centymetrowej antence kłopoty. Nie ma się jednak co dziwić – by w pełni móc korzystać z tunera należy podłączyć zewnętrzną antenę – my przeprowadzaliśmy testy na antenie siatkowej z podłączonym zasilacznem antenowym by w jak największym stopniu zminimalizować szumy i zakłócenia powstałe w wyniku transmisji elektromagnetycznych fal telewizyjnych.

Tunery KWorld

Po wcześniejszym podłączeniu telewizora do anteny i jej kalibracji przystąpiliśmy do testu praktycznego tunera. Podłączenie tunera i instalacja sterowników/oprogramowania to dziecinna igraszka – kreator sam instaluje potrzebne elementy takie jak oprogramowanie czy sterowniki pilota. Po pierwszym uruchomieniu programu jakim jest KWorld HyperMedia, naszym oczom ukazuje się wizard dotyczący wstępnej konfiguracji tunera do potrzeb odbieranych programów. Wybieramy rodzaj telewizji (analog, cyfra), podłączenie (antena, kabel) oraz standard transmisyjny. W większości przypadków ustawienia wykrywane są automatycznie.

Tunery KWorld
Tunery KWorld
Tunery KWorld

Sama aplikacja wykazuje się sporą dawką intuicyjności – obsługa nie jest skomplikowana. Zresztą jedną z najważniejszych cech oprogramowania tunerów jest właśnie prostota obsługi – tutaj HyperMedia pokazuje się w dobrym świetle. Można naturalnie również skonfigurować tuner do obsługi z Windows Media Center.

Tunery KWorld

HyperMedia poza trybem TV oferuje również opcje przeglądania obrazów, oglądania nagranych filmów i filmów zapisanych w formacie MPEG-4 oraz odtwarzacz muzyki.

Tunery KWorld

Gdy odbieramy programy z kablówki są one automatycznie wyszukiwane i zapisywane do pamięci – nie mamy dalszej możliwości regulacji parametrów nadawania – zresztą jest to zupełnie niepotrzebne w przypadku telewizji kablowej. Programy odbierane drogą antenową ustawić możemy manualnie bądź skorzystać z opcji automatycznego wyszukiwania programów – ten drugi sposób jest o tyle mniej dogodny, że do pamięci zapisują się wszystkie programy, nawet te o znikomym sygnale (później trzeba je usunąć). Pierwszy sposób jest znakomitym rozwiązaniem jeśli znamy kanały programów o najlepszym sygnale.

Oprogramowanie ma naturalnie możliwość nagrywania audycji telewizyjnych do formatu MPEG-2 (kodek DVD) lub AVI-DV (AVI bez kompresji) natychmiast, bądź o wyznaczonej porze zgodnie z harmonogramem.

Tunery KWorld

Podsumowując PlusTV Hybrid USB Stick ciężko wymienić jednoznacznie plusy i minusy. Powiem krótko i zwięźle: PlusTV spełnia swoje zadanie odbioru i wyświetlania obrazu telewizyjnego: obraz jest stosunkowo ładny (jednak nie idealny), dołączony program sotosunkowo dobry (jednak nie doskonały) a przyjemność z oglądania i możliwości nagrywania programów TV duża. ; )

Strony: 1 - 2 -