PDP 2x1GB 800LLK

Autor: Maciej Niepiekło 2007-12-14 16:18

Wprowadzenie

Pamięć RAM – jedna z najważniejszych części komputera. To ona w dużej mierze decyduje o ogólnej wydajności „peceta” zarówno w codziennej pracy, jak i w grach. Niektórym użytkownikom wystarczają zwykłe OEMowe kości np. Kingstona czy GoodRama. Wtedy raczej nie myślimy o overclockingu, tylko o tym, żeby komputer po prostu działał. Są jednak osoby, którym to nie wystarczy i podkręcają swój sprzęt do granic możliwości. W takim wypadku potrzeba już „poważniejszych” układów. Właśnie tym użytkownikom firma PDP Patriot Memory dedykuje moduły z serii Extreme Performance, które zostały stworzone z myślą o OC. Dziś zaprezentujemy testy modelu DDRII 800LLK. Nie trudno się domyślić, że kości taktowane są zegarem 800MHz, ale co oznacza LLK? Jest to skrót od Lowered Latency Kit co w wolnym tłumaczeniu oznacza zestaw o obniżonych opóźnieniach. I rzeczywiście, przy 800MHz LLK pracują przy CL4, a wspomniane już wcześniej OEMy na ogół mają CL5.

Rzut okiem na kości

„Patrioty” otrzymujemy w poręcznym, małym, plastikowym pudełeczku i od razu wyraźnie widać z czym mamy do czynienia. W środku znajduje się również krótka instrukcja instalacji. Jest ona umieszczona tutaj chyba tylko dla formalności, bo przecież tych kości nie da się włożyć źle (ew. przy pomocy młotka :P ).

Pamięci prezentują się bardzo ładnie. Naklejony, aluminiowy, pokryty grafitową farbą, radiator powinien zapewnić dobre chłodzenie układów. Całość dekorują srebrne logo firmy oraz informacja o magistrali kości. Oby pracowały równie dobrze jak wyglądają...

Z naklejki możemy odczytać kod producenta, podstawowe timingi oraz to, że w skład zestawu wchodzą dwie kości po 1GB (Dual Channel). Oprócz tego widnieje tutaj informacja, dotycząca naklejki, a dokładniej - jeśli postanowimy ją zerwać, stracimy również gwarancję. RoHS Compliant, to napis który także został nadrukowany na nalepce, a oznacza on, że pamięci zostały wykonane zgodnie z przyjętą przez Unię Europejską dyrektywą, która ogranicza bądź zabrania używania do produkcji układów elektronicznych takich materiałów jak: ołów, rtęć, kadm, czy sześciowartościowy chrom.

Kości z pewnością będą się dobrze prezentować wewnątrz obudowy, co powinno również zainteresować modderów. Zobaczmy jak spisują się w praktyce. Strony: 1 - 2 - 3 - 4 -