[Mini test]Connect3D Radeon X1600XT

Autor: Maciej Niepiekło 2007-12-14 16:18

Wprowadzenie

Wiele osób składając swój komputer myśli głównie o wydajności w grach. Nie każdego jednak stać na drogie, wydajne karty graficzne jak najnowszy GeForce 8800GTX, czy choćby trochę starszy Radeon X1950XTX. Oprócz tego, takie jednostki wymagają odpowiedniej mocy, którą trzeba im zapewnić, a to również wiąże się z kosztami. Wtedy na ogół sięgamy po tańsze, middle-endowe egzemplarze, które pozwolą grać w nowsze gry na przyzwoitych ustawieniach. Czy Radeon X1600XT wyprodukowany przez firmę Connect3D można do nich zaliczyć? Czy warto go kupić do swojego komputera? O tym w dalszej części artykułu.

Na początku przyjrzyjmy się karcie z zewnątrz:

X1600XT, Radeon, Connect3d, Ati

„Radka” otrzymujemy w niepozornym pudełku. Na froncie ATI wyraźnie informuje nas o jego zawartości. W lewym górnym rogu boxa wymienione są podstawowe informacje dotyczące karty: rodzaj złącza, ilość pamięci oraz dostępne wyjścia. Oprócz tego, dodana jest także informacja „XT” co uświadamia nas, że jest to wersja Extreme. Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuję się nie duża karta, z dość ubogim wyposażeniem.

X1600XT, Radeon, Connect3d, Ati

Sama karta prezentuje się całkiem nieźle, wielu osobom spodoba się czerwone PCB. Na GPU znajduje się niewielki cooler, który mimo swoich małych gabarytów potrafi narobić dużo hałasu. Przy maksymalnych obrotach wydaje dźwięki, zbliżone do tych generowanych przez suszarkę. Chłodzenie to z pewnością największy minus tej karty.

X1600XT, Radeon, Connect3d, Ati

X1600XT został wyposażony w kości Infineona o czasie dostępu 1.4ns, ciekawe czy dobrze się „kręcą”?

X1600XT, Radeon, Connect3d, Ati

X1600XT, Radeon, Connect3d, Ati

Karta posiada jedno cyfrowe wyjście - DVI i jedno analogowe - D-Sub, dzięki czemu do karty możemy podłączyć zarówno monitory CRT(D-Sub) jak i LCD (DVI) bez używania przejściówek. Poza tym znajdziemy tu również wyjście TV-OUT.

X1600XT, Radeon, Connect3d, Ati

Jak już pisałem wcześniej, wyposażenie jest dosyć ubogie. W jego skład wchodzi płyta ze sterownikami, kabel TV-OUT oraz przejściówka DVI do D-SUB. Jak widać jest tego niewiele, Connect3D mógłby bardziej zadbać o klienta dołączając jakieś "gratisy". Po krótkiej prezentacji karty, przejdźmy do testów. Strony: 1 - 2 - 3 - 4 -