[Mini test]Tani blok na CPU w wykonaniu x4pro

Autor: Dawid Rytczak 2007-12-14 16:18

Wprowadzenie

Od kilku miesięcy można zauważyć rosnący popyt na chłodzenie cieczą wśród użytkowników pecetów. To cieszy, ale nie każdego stać na rozbudowany układ z kilku bloczków. Jest również garstka ludzi, którzy chcą tylko jeden blok w niskiej cenie. Tu na pomoc przychodzi firma x4pro ze swoim najnowszym produktem X2L. Dziś przyjrzymy się bloczkowi na procesor z całej rodziny cpu, gpu, nb.

Otrzymujemy go w zwykłym szarym pudełku. W środku znajduje się bloczek w torebce antystatycznej. Razem z nim otrzymujemy rzeczy niezbędne do montażu:

 • śrubki

 • sprężynki ( bardzo twarde)

 • podkładki

 • nakrętki

  x2l,cpu

  Spód wypolerowany, wykonany z chromowanej miedzi...

  x2l,cpu

  ... wierzch z czarnego anodyzowanego aluminium...

  x2l,cpu

  ... zapinka na wszystkie dostępne na dzień dzisiejszy sockety

  x2l,cpu

  W środku natomiast ujrzymy piny. Nadal wykorzystywana metoda przez wielu producentów, do zrobienia wydajnego bloku.

  A tak prezentują się w X2L( około 3mm wysokości i 1,5mm szerokości)...

  x2l,cpu

  Cały bloczek utrzymany jest w kolorystyce czarnej co dobrze komponuje się z czarnym PCB naszej płyty ( oprócz tych ohydnych białych nakrętek, lecz nie czepiajmy się, jest to blok budżetowy).

  x2l,cpu

  Blok dzięki zastosowaniu aluminium oraz zapinki o grubości 1mm zamiast grubej plexi jest bardzo lekki. Gwinty na króćce mają 1/4 cala. Ale dość o samym bloczku. Czas na testy.

  Testy zostaną wykonane na procesorze Intela mianowicie Core2Duo e6300 ( Arctic Silver 5)

  WC – X2L, Abadon GPU PRO, Atman 305 @ inline, Nissan + Aerocool Turbine 2000

  Temperatury podczas stresu zostaną spisane po godzinnym działaniu Orthosa, natomiast temp. idle po godzinnej pracy w systemie.

  Do odczytu temperatur będę używał programu Speed Fan.

  Na początek testy na nie podkręconym CPU.

  x2l,cpu

  Temperatury na podkręconej jednostce przedstawiają się następująco:

  x2l,cpu

  Bloczek zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Wykonany jest precyzyjnie, mój egzemplarz nie ma nawet rys po usuwaniu wiórów. Jego stylistyka nie każdemu przypadnie do gustu. Ale nie wszystkim muszą się podobać bloki z plexą. Jeżeli chodzi o temperatury, radzi sobie naprawdę nieźle. Może martwić troszkę duża temp. podczas stresu(2,8GHz), lecz jest ona nadal na przyzwoitym poziomie.

  Z pewnością mogę go polecić wszystkim, którzy chcą blok firmowy, z gwarancją, z dużym wachlarzem możliwości mocowania na wszystkich socketach oraz tym, którzy szukają dobrej, wydajnej konstrukcji za małą kwotę. Jedyny minus to jego wielkość, proszę spojrzeć raz jeszcze na zdjęcie gdy jest on zamontowany na płycie – styka się z radiatorem mosfetów.

  Ocena:

  Za wypożyczenie sprzetu do testów dziękuję firmie X4PRO

  X4Pro Strony: 1 -